LED denné svietenie je dnes už bežnou súčasťou väčšiny nových áut. V automobilom priemysle sa LEDky skrátka ujali a dodatočné LED rampy či diódové bloky už nie sú dnes ničím nezvyčajným. Prečo sa oplatí využívať na denné svietenie práve diódy a čo všetko potrebujete vedieť o LED dennom svietení?

Najvýhodnejšie LED denné svietenie nájdete tu

Celodenné svietenie a jeho zákonná úprava

Povinnosť celodenného svietenia po celý rok vstúpila na Slovensku do platnosti v roku 2009. Stalo sa tak po vzore rôznych iných krajín, kde táto povinnosť prispela k zníženiu nehodovosti na cestách. Zlepšenie viditeľnosti jednotlivých vozidiel je v tomto prípade jednoznačným prínosom. Celodenné svietenie má však aj svojich odporcov. Snáď najvýraznejšie je to možné vidieť v susednom Rakúsku, kde sa povinnosť celodenného svietenia rozhodli dokonca zrušiť.

Vráťme sa ale naspäť na Slovensku. U nás sa táto povinnosť rušiť s najväčšou pravdepodobnosťou nebude, avšak je pravda, že táto povinnosť spôsobuje vrásky na čele, napríklad kvôli zvýšenej spotrebe žiaroviek v svetlometoch či pokutou za nezapnuté svetlá. V blokovom konaní je totiž možné za nezapnuté svetlá uložiť pokutu až do výšky 50 eur.

Ešte predtým než sa pozrieme na hlavné výhody LED svietenia, pozrime sa, čo na celodenné svietenie vraví zákon. Toto ustanovenie nájdeme v zákone č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke: § 32 ods. 1 Vozidlo musí mať okrem prípadu uvedeného v § 34 ods. 4 počas jazdy rozsvietené stretávacie svetlomety alebo im na roveň postavené osvetlenie; to neplatí pre nemotorové vozidlo, ktoré musí mať rozsvietené svietidlá počas zníženej viditeľnosti. Za nezníženej viditeľnosti môžu byť na vozidle namiesto stretávacích svetlometov rozsvietené denné prevádzkové svietidlá, ak je nimi vozidlo vybavené.

Denné svietenie umiestnenie – pozrite si vzdialenosti, v akých má byť umiestnené denné svietenie

Prečo využívať LED denné svietenie? Je to len o vzhľade?

Pozrime sa na hlavné dôvody, pre ktoré sa na aute oplatí využívať na aute LED denné svietenie. Jeho hlavná a najväčšia výhoda spočíva v nízkej energetickej náročnosti. LED svetlá spotrebujú menej energie. Šetríte tak na spotrebe a šetríte aj tým, že nemusíte meniť klasické žiarovky. Oproti klasickým halogénovým žiarovkám sú LED svetlá na celodenné svietenie jednoducho vhodnejšie.

Na LED denné svietenie sa spravidla používajú diódy s osvetlením do biela, samozrejme nájdete rôzne, aj diódy sfarbené do modra. Príliš ich však neodporúčame aj s ohľadom na riziko kontrol a prípadných pokút. Pri výbere sa teda jednoznačne zamerajte na LED s teplotou svetla na úrovni 6000K. S touto teplotou si určite vyberajte aj iné LED žiarovky do auta, napríklad na podsvietenie zadnej tabuľky s EČV, prípadne na osvetlenie interiéru – áno, LEDky sa dajú veľmi dobre použiť aj na tento typ osvetlenia.

Zvládnete montáž denných LED žiaroviek?

Ak ste sa už rozhodli pre kúpu LED žiaroviek na auto, nastáva fáza montáže. Bez problémov by ju mal zvládnuť každý aspoň trošku šikovný motorista. Dobre si rozmyslite kam denné svietenie umiestnite. Jednotlivé pásiky nesmú byť ani príliš blízko od seba a tiež nesmú byť príliš blízko k spodnej hrane nárazníka.

Dávajte pozor aj na správne zapojenie. Väčšina súprav je vybavená aj relé, ktoré vám zabezpečí, že denné LED svietenie sa automaticky zapne po naštartovaní. V praxi to znamená, že si už nikdy nezabudnete zapnúť svetlá. Kvalitné a dobre namontované LED svietenie vám ušetrí náklady, starosti s výmenou bežných žiaroviek a zábudlivcom aj pár desiatok eur za pokuty.

Tak čo myslíte, oplatí sa investovať do kvalitného LED svietenia?

led denne svietenie

LED denné svietenie: prečo by vášmu autu nemalo chýbať?
Tagy:                

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *