...

Chceš dokonale spoľahlivo poznať stav tvojho auta, prípadne si sám overiť stav auta pred kúpou? Už nemusíš s každou drobnosťou jazdiť do servisu! Ideálnym riešením je vlastná autodiagnostika, ktorá ti umožní detegovať a prípadne mazať chybové kódy. Aj vďaka jednoduchej OBD2 redukcii na autodiagnostiku môžeš odhaliť skryté problémy tvojho auta a zistiť viac informácií o jeho stave.

Na OBD2 autodiagnostiku už nepotrebuješ drahé profesionálne vybavenie. Postačí ti na to smartfón alebo tablet, mobilná aplikácia na diagnostiku a kompaktný ELM 327 OBD2 adaptér. Za autodiagnostiku tak už viac nebudeš musieť draho platiť a môžeš ju vykonať prakticky kedykoľvek, napríklad aj na parkovisku pred panelákom.

 

Čo je to OBD2 štandard? Má ho aj moje auto?

Ak máš auto vyrobené po roku 2000 tak s najväčšou pravdepodobnosťou má OBD2 konektor. Tento štandardizovaný konektor sa začal montovať do áut práve po roku 2000, kedy došlo k zjednoteniu diagnostických štandardov. Aj vďaka tomu sa diagnostika vozidiel stala dostupnejšia, rýchlejšia a napokon aj jednoduchšia. OBD2 prípojka a súvisiace zariadenia umožnili technikovi (či majiteľovi vozidla) identifikovať chybové kódy, vymazať ich a zároveň OBD umožňuje vstup do jednotlivých subsystémov vozidla. Pri mnohých servisných úkonoch tak auto poskytlo technikovi mimoriadne dôležité informácie.

Ak plánuješ hľadať OBD2 prípojku v tvojom aute, dodajme, že ide o 16pin konektor J1962 a podľa špecifikácie musí byť umiestnený v priestore do 0,60 metra od volantu. Ak teda vv tvojom aute budeš hľadať OBD II konektor, umiestnený bude práve v tomto priestore.

Wifi obd 2 redukcia ELM327

Čo všetko ti umožní OBD2 adaptér?

OBD2 adaptéry potrebné na autodiagnostiku sú dostupné v rôznych prevedeniach. Tie najlacnejšie s Wifi a Bluetooth pripojením zoženieš už za približne 17-18 eur. Umožňujú ti zobrazenie aktuálnych informácií o vozidle – výstupy zo senzorov, prípadne zobrazenie výkonu či priebehu otáčok. Na využívanie tejto autodiagnostiky potrebuješ mať smartfón alebo tablet, s ktorým sa diagnostický adaptér spáruje. Pre zariadenia s iOS odporúčame OBD2 diagnostiku s wifi a pre smartfóny/tablety s Androidom zas OBD2 adaptér s bluetooth.

Odporúčame vyskúšať si viacero aplikácií na autodiagnostiku – viaceré sľubujú rôzne možnosti sledovania širokého spektra rôznych parametrov – Torque Pro napríklad umožňuje v platenej verzii sledovanie aj času zrýchlenia, teplotu DPF filtra, sledovanie zmiešavacích pomerov a podobne. Naozaj sa oplatí trochu sa s tými aplikáciami pohrať a zistiť, ktorá funguje najlepšie.

Dodajme, že OBD2 diagnostiku hravo zvládneš na všetkých bežne dostupných modeloch značiek ako je Audi, Alfa Romeo, BMW, Citroen, Dacia, DS, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Chevrolet, Chrysler, Jaguar, Jeep, Kia, Lamborghini, Lancia, Land Rover, Lexus, Mazda, Mercedes-Benz, Mini, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Saab, Seat, Subaru, Suzuki, Škoda, Toyota, Volkswagen, prípadne Volvo.

 

OBD2 autodiagnostika – údaje o aute priamo na dlani

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *