Pre mnohých motoristov končí akákoľvek zimná príprava nanajvýš prezutím na zimné pneumatiky. Hoci tie sú absolútnym základom, na kompletnú zimnú prípravu zďaleka nestačia. Pripravili sme pre vás prehľad toho, čo by ste si mali počas zimy ustrážiť, aby ste ju so svojim štvorkolesovým miláčikom hravo prekonali.

Zima na cestách sa už aktuálne dosť citeľne prejavuje a aj preto je najvyšší čas skontrolovať si, či máte vaše auto skutočne v poriadku. Myslite totiž na to, že podmienky na cestách sa môžu výrazne zmeniť už v priebehu niekoľkých hodín a kým niektorými nižšie položenými oblasťami hravo prejdete, o pár desiatok kilometrov už môžete mať problém. Ako sa teda nenechať zaskočiť?

Myslite na to, čo všetko sa môže stať

Príprava pred zimou a počas nej nespočíva iba v technike. Dôležité je tiež myslieť na to, čo všetko sa môže stať a práve zima je z pohľadu štatistík obdobím so zvýšenou nehodovosťou. Nehody sa stávajú a narobiť vám môže poriadne problémy aj nie z vlastnej viny. Oplatí sa preto myslieť dopredu a dojednať si najlepšie havarijné poistenie, ktoré akúkoľvek nehodu či poistnú udalosť pokryje v čo najväčšej miere.

Zima dokáže šoférov poriadne potrápiť – poriadne poistenie by vám nemalo chýbať

Nestačia akékoľvek zimné pneumatiky

Ako sme už vyššie spomenuli, zimné pneumatiky sú nevyhnutným základom, nie je však jedno v akom sú stave. Práve pred zimou a počas nej by ste mali venovať pozornosť ich stavu – pravidelne kontrolujte či nie sú poškodené, skontrolujte tlak a určite aj hĺbku dezénu. Na Slovensku musí byť dezén na zimných pneumatikách aspoň 3 mm, pozor, u susedov v Českej republike sú je ale minimálna hĺbka dezénu 4 mm.

Ako sú na tom stierače a autobatéria?

V zime viac prší, sneží, mrzne a všeobecne sú horšie poveternostné podmienky. Tie dávajú poriadne zabrať stieračom a autobatérii, preto by ich mali aj počas zimy pravidelne kontrolovať. Nové stierače vám zabezpečia potrebný výhľad z vozidla a nová autobatéria kľudné rána bez nepríjemných prekvapení.

Nenechajte pôsobiť soľ na lak vášho auta

Čistiť auto cez zimu, keď je skoro stále zlé počasie? Má to zmysel. Ak ste nedali pred zimou auto navoskovať, mali by ste na čistenie myslieť častejšie najmä po jazde na posypaných cestách. Posypová soľ je voči laku veľmi agresívna a keď sa dostane na miesto s oslabeným povrchom, vznikne v týchto miestach korózia.

Myslite aj na dodatočnú zimnú výbavu Napokon dodajme, že zimnému obdobiu by ste mali prispôsobiť aj výbavu vášho auta. Chýbať by vám nemala poriadna škrabka, metlička, rukavice a tiež malá lopatka, pre prípady zapadnutia. Dobrou voľbou sú aj štartovacie káble, ktorými pomôžete nielen sebe ale môžu byť veľmi užitočné aj pri pomoci iným. Ak sa chystáte do horských oblastí, samozrejmosťou by mali byť aj zimné reťaze.

Zima je v plnom prúde. Čo všetko je potrebné mať na aute v poriadku?

Názor na “Zima je v plnom prúde. Čo všetko je potrebné mať na aute v poriadku?

  • 1. apríla 2021 o 20:57
    Permalink

    Hej mal by som si pozrieť nejaké ine PZP lebo stale sa mi zda ze platim veľa

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *