Každý z nás má svoje koníčky a záľuby. Pocit vyžitia z nich však do veľkej miery závisí od výbavy, na ktorú často zabúdame. Rovnako je to aj u motorkárov, pre ktorých je správne zvolené oblečenie a výbava tou najsilnejšou zbraňou.

Správne doplnky na motorku sú nevyhnutnou garderóbou každého motocyklistu, bez ktorej sú  šance na prežitie v kritických situáciách na ceste výrazne nízke. Mnoho motorkárov často zanedbáva opotrebovanie výstroja, čo vysvetľuje nepríjemnosťou alebo ťažkopádnosťou ochranných prvkov, čo je ukážkovým príkladom nesprávneho výberu. Pamätajte ale, že správne oblečenie vám nielen spríjemní jazdu na dvoch kolesách, ale aj vytvorí bezpečné podmienky.

Tak sa poďte spolu s nami pozrieť na to, čo je pri voľbe takéhoto odevu dôležité.

Moto prilba je základ

Jediným motorkárskym vybavením, ktoré musíte v súlade s platnou legislatívou u nás používať, je prilba. Špeciálne moto prilby sú nevyhnutnou súčasťou výbavy. Zaisťujú vám nielen bezpečie, ale aj pohodlie.

Dokonca aj pri rýchlosti 40 – 50 km/ h vám môžu začať slziť oči od vetra a muchy, zrnká piesku a často aj kamene letiace k vám, urobia jazdu nepríjemnou a nebezpečnou. Ak spadnete bez prilby, riziko vážneho poranenia hlavy je veľmi vysoké. Preto VŽDY NOSTE PRILBU!!!

Ktoré vlastnosti sú pri ale jej výbere dôležité?

Vysoká úroveň ochrany, vynikajúca aerodynamika a v dôsledku toho zvýšený komfort, vynikajúce vetranie či nízka hmotnosť. Nezabudnite, že podľa rôznych zdrojov od 50 % do 70 % úderov do prilby počas pádu pripadá na oblasť čeľuste preto je lepšie, ak je prilba uzatvorená a hlava chránená z každej strany.

Nová prilba by mala tesne priliehať k hlave a tvári. Je, samozrejme, vhodné vyskúšať si viac modelov od rôznych výrobcov, značka Shark je ale veľmi obľúbená. Mali by ste tiež zvážiť, na akej ceste budete najčastejšie jazdiť.

Ostatné dôležité doplnky

Veľký význam majú rukavice, ktoré chránia nielen pred vetrom, ale aj pádom a poranením. Nezabudnite venovať pozornosť bunde a nohaviciam s jednotlivými výplňami v ohrozených a najviac namáhaných častiach tela. Všetko by malo byť uspôsobené tak, aby ste sa mohli voľne hýbať. Rovnako to platí aj pre obuv, kde je dôležitá zvýšená ochrana členkov a prstov.

Nepodceňujte tiež vodoodolnosť materiálu, vzdušnosť a estetiku. Všetko je to vzájomná kombinácia dôležitých detailov, z ktorých sa ani jeden neoplatí podceniť.

Hľadáte špičkové a štýlové oblečenie na motorku?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *