Nie je to tak dávno, čo sa nám ozvala Kristína Doktorová, šikovná autorka knihy, ktorá určite zaujme každého motoristického fanúšika. Predstavila nám svoju knižku a tak trochu nám vyrazila dych. Málokedy sa totiž stretávame s románmi inšpirovanými práve prostredím pretekárskej série F1 a ešte aj priamo od slovenskej autorky.

Byť účastníkom študentskej formuly FSA i Taliansku ako člen tímu, bolo niečo neuveriteľné.

Román z prostredia F1 vás určite nebude nudiť

Stratiť, no vyhrať je prvá kniha autorky Kristíny Doktorovej. Pri svojej prvotine siahla po celkom neobyčajnej téme pretekov F1. Kniha vás do deja vtiahne veľmi rýchlo, približne tak rýchlo, ako sa zapozeráte do priameho prenosu Veľkej ceny F1 a rozhodne ju nebudete často odkladať na bok. Ak ste fanúšikom F1, toto by mala byť pre vás povinná jazda. Jazda, ktorá vás dostane do zákulisia tejto pretekárskej série so všetkým čo k tomu patrí a navyše s veľmi sviežim podaním.

Nechoďme ale okolo horúcej kaše a poďme sa rovno pozrieť na to, čo môžete od knižky očakávať. Už po niekoľkých stranách čítania sme nadobudli pocit, že ide o perfektné oddychové čítanie pre každého „autíčkara“ a dočítaním posledných strán sme sa v tom len utvrdili. Pozor, neznamená to žiadnu nudu, o napätie nie je núdza a zvedavosť vás bude stranu po strane poriadne ťahať za ruku.

Ženy a autá vždy k sebe patrili

Stratiť, no vyhrať necháva nahliadnuť do zákulisia pretekov F1

Ako sme už v úvode spomenuli, kniha Stratiť, no vyhrať ponúka nevšedný pohľad do zákulisia pretekov F1. Rôzne stratégie, taktizovanie, zákulisné hry, to všetko tu nájdete. Navyše, celá kniha je popretkávaná strhujúcimi pretekárskymi súbojmi, pri ktorých budete atmosféru z trate určite cítiť.

Hlavnou hrdinkou je mladá, sebavedomá Christina, ktorá sa nebojí ísť si za svojimi cieľmi. Bojuje tvrdo ale férovo a nebojí sa nahlas vysloviť svoj názor. Christine ťah na bránku a odvaha rozhodne nechýba. Bohužiaľ, niekedy sa to otočí proti nej. Mladá hrdinka ale neprestáva ísť tvrdo za svojim. Vďaka Christine ľahko preniknete do sveta F1. A aj keď je pre vás táto téma neznáma, rýchlo sa v nej zorientujete. Ak by vám to predsa príliš nešlo, na posledných stranách knihy nájdete prehľadný slovník s vysvetlivkami jednotlivých pojmov a skratiek.

Z deja vám nechceme prezrádzať nič navyše, aby sme vám neprekazili pôžitok z čítania. Na facebookových stránkach knihy nájdete aj niekoľko bonusov, ktoré vás ako čitateľa knihy Stratiť, no vyhrať určite potešia.

Kniha pre mňa znamená veľa, ale je to aj záväzok

Aby sme vám však nepriniesli iba predstavenie knižky Stratiť, no vyhrať, položili sme autorke aj niekoľko otázok, na ktoré nám veľmi ochotne a rada odpovedala. Prezradila aj niečo zákulisia svojej „autorskej kuchyne“.

Kedy ti v hlave skrsol nápad napísať knižku a ako si sa dostala práve k tejto téme?

                Bolo to v druhom ročníku na FMK, keď sme mali napísať ako semestrálnu prácu poviedku na vlastnú tému a ja som uvažovala čo napíšem. Nechcela som písať o sci-fi, romantike, historickú poviedku alebo lacnú erotiku na štýl Fifty shades. Pretože toho už bolo veľa a ničím by nebola moja poviedka jedinečná. Tak som uvažovala niečo o športe. Okrem toho, že milujem formulu a rýchle autá tak som aj veľký fanúšik ľadového hokeja. Z počiatku som chcela napísať dobrý príbeh o rivalite z prostredia ľadového hokeja. Dukla vs. Košice a podobne, ale vďakabohu za zhodu náhod. Bola to tuším VC Singapuru v roku 2015, kedy sa totálne nedarilo Sebastianovi (pozn. red. Vettel je môj obľúbenec) a komentátori niečo spomínali o ženských pretekárkach a vtedy sa mi v hlave rozsvietila kontrolka. Čo keby som napísala príbeh o F1? Čo keby som tam dala babu? Keby aj vyhrala bola by to pecka! Takto to celé vzniklo.

Čo bolo na písaní knihy najťažšie?

                Písanie nie je ani tak ťažké ako samotná editácia a proces vydania. Skôr by som povedala, že prípravná fáza a proces ako sa bude vyvíjať dej je niekedy zložitý. Samozrejme, niektoré časti sa mi písali oveľa ľahšie, niekedy priam samo a bola som schopná napísať aj desať strán, na druhej strane tu boli aj časti kedy som za deň napísala stranu a pol a bola som rada.

Prišli aj nejaké krízové momenty?

                Prišli. Tie menšie ako únava alebo nedostatok času som jednoducho prekonala. Sadla si za notebook alebo zobrala papier a pero a pustila sa do ich prekonávania. Najhoršia kríza však nastala nečakanou smrťou mojej babky, ktorej je aj celá kniha venovaná. Viac ako týždeň a pol som nebola schopná pokračovať v písaní, hľadela som len na blikajúci kurzor. Jedného dňa som nasilu otvorila notebook a povedala si.: „Babka by bola na teba hrdá.“ Schopila som všetky kreatívne sily, nápady a vrhla sa na prekonávanie spisovateľského bloku.

Čo ta najviac inšpiruje pri písaní?

                Písanie je kreatívny proces a hlavne nevieš kedy ťa kopne múza a budú sa ti kopiť nápady a inšpirácie na písanie. Raz sa mi stalo, že na pracovnej porade sa mi v hlave začal zobrazovať ako film celá jedna časť a mne neostávalo nič iné len si zapisovať nenápadne do bloku. Dosť sa inšpirujem aj okolím a čo sa deje okolo mňa. Niekedy si zoberiem nejaké charakteristiky známych, rodiny alebo priateľov a prepožičiam ich postavám z knihy.

Môžeme sa už teraz tešiť na nejakú ďalšiu knižku od teba?

                Už to môžem povedať oficiálne, že tento rok je naplánované vydanie pokračovanie Stratiť, no Vyhrať. V momentálne sme vo fáze editácie a návrhu grafiky.

Vieš nám niečo viac prezradiť alebo nás chceš prekvapiť?

Kniha bude hrubšia ako jednotka. Pribudnú nové postavy, ktoré zamiešajú dejom. Budem tam nielen veľa akcie priamo na okruhoch, ale bude sa časť knihy odohrávať aj v pozadí súťažných víkendov. Niektoré postavy si siahnu na dno svojich síl a možností. Pár postáv z jednotky sa dalo na chvíľu do úzadia a niektoré zas popredia. Ak by som chcela zachytiť všetky tak kniha by bola ako Biblia. Osudy postáv sa vyvíjajú podľa deja a veľmi, niekedy až priam dramatických a dychberúcich udalostí. Viac však neprezradím. Máte sa však na čo tešiť.

Sedieť v pretekárskom monoposte bolo splnením sna

Knižku Stratiť, no vyhrať si môžete zakúpiť tu: https://www.vydaf.sk/stratit-no-vyhrat/

a tu: https://www.martinus.sk/?uItem=263802

Stratiť no vyhrať: vôňa knihy s prímesou spálených pneumatík a pretekárskej atmosféry (+ rozhovor)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *