Auto neštartuje a dôvodom je práve stará autobatéria? Má už autobatéria vo vašom aute pekných pár rokov? Ak áno, tak nasledujúce riadky sú určené práve vám. Zhrnuli sme pre vás všetky informácie, ktoré potrebujete na to, aby ste sa pri kúpe autobatérie rozhodli správne + pridáme aj tipy na najlacnejšie autobatérie. Budeme sa venovať konkrétnym typom autobatérií parametrom, ktoré je potrebné pri kúpe zvážiť, značkám autobatérií a ďalším užitočným informáciám.

Kvalitná autobatéria je nevyhnutnosťou

Autobatéria je základnou súčasťou každého automobilu, pretože poskytuje energiu potrebnú na naštartovanie motora a udržanie jeho chodu. Dodáva energiu aj elektrickým systémom, ako sú svetlá, rádio a stierače. Autobatérie sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, tvaroch a s rôznymi výkonmi, je teda dôležité vybrať si tú správnu pre vaše vozidlo.

Autobatéria pozostáva z niekoľkých článkov, ktoré sú navzájom spojené kovovými doskami. Každý článok obsahuje pastovitú zmes oxidu olovnatého a síranu olovnatého, ktorá je potom namočená v roztoku kyseliny sírovej a vody. Táto zmes sa označuje ako elektrolyt a je kľúčovou zložkou batérie. Keď je autobatéria pripojená k elektrickému systému, elektróny prúdia zo zápornej strany batérie na kladnú stranu. Pri tomto procese sa uvoľňuje energia vo forme elektriny, ktorá sa potom využíva na napájanie elektroniky v aute.

Čo treba zvážiť pri kúpe autobatérie?

Pri kúpe autobatérie existuje niekoľko dôležitých faktorov, ktoré by ste mali zvážiť, skrátka nestačí kúpiť prvú autobatériu, ktorú uvidíte.

V prvom rade sa musíte uistiť, že autobatéria má správnu veľkosť a je vhodná pre vaše vozidlo. Rôzne vozidlá vyžadujú rôzne veľkosti a typy autobatérií, preto je dôležité overiť si v príručke od auta, na internete alebo obchode s autodielmi správnu špecifikáciu.

Mali by ste tiež zvážiť, koľko má batéria ampérov pri studenej prevádzke (CCA). Ide o mieru kapacity batérie dodávať prúd pri určitej teplote. Čím je hodnota CCA vyššia, tým je batéria výkonnejšia.

Dôležité je brať do úvahy aj kapacitu batérie v ampérhodinách (AH). Ide o mieru schopnosti batérie akumulovať energiu v priebehu času. Čím väčšiu kapacitu AH batéria má, tým dlhšie vydrží. Dôležité je tiež zohľadniť, aké má vaše auto výbavu – napríklad autá vybavené start-stop systémom potrebujú inú autobatériu ako autá bez neho.

Typy autobatérií

Existujú dva hlavné typy autobatérií: olovené a AGM autobatérie. Olovené autobatérie sú najbežnejším typom a sú vyrobené z olovených dosiek a roztoku kyseliny sírovej. Olovené batérie sú zvyčajne lacnejšie ako lítium-iónové batérie, ale nemajú takú dlhú životnosť a vyžadujú si viac údržby.

AGM autobatérie sú modernejšou možnosťou. Elektrolyt sa v takejto autobatérii nenachádza v tekutej forme, ale v tkanine zo sklených vlákien

Medzi výhody AGM batérií radíme vysokú výkonnosť a dlhú životnosť

Sú bezúdržbové a bezpečné Hodia sa aj pre automobily s bohatou výbavou a systémom start-stop. V porovnaní s olovnatými autobatériami sú však drahšie.

Značky autobatérií

Pokiaľ ide o autobatérie, na výber je množstvo rôznych značiek. Medzi najobľúbenejšie značky patria Varta, Banner, Bosch, Exide a Optima. Každá z týchto značiek ponúka rôzne typy autobatérií, preto je dôležité urobiť si prieskum a nájsť tú, ktorá bude vášmu autu najlepšie vyhovovať.

Autobatérie Varta

Varta je jednou z popredných značiek autobatérií na svete. Ich autobatérie sú vyrobené z vysokokvalitných olovených dosiek a sú navrhnuté tak, aby dlhodobo poskytovali spoľahlivú energiu. Na vybrané modely autobatérii Varta sa poskytuje aj predĺžená záruka, takže si môžete byť istí, že vaša autobatéria vydrží dlhé roky. Autobatérie Varta sú vhodné pre väčšinu bežných značiek áut, takže aj vhodné sú aj ako autobatérie pre Škodu Fabia, VW Golf či Audi A6.

Banner autobatérie

Banner je ďalšou poprednou značkou autobatérií a ich batérie sú navrhnuté tak, aby poskytovali maximálny výkon a spoľahlivosť. Sú vyrobené z odolných olovených dosiek a sú navrhnuté tak, aby poskytovali maximálny výkon a dlhotrvajúci výkon. Autobatérie Banner ponúkajú zaujímavý pomer medzi cenou a výkonom, takže pri hľadaní autobatérie pre svoje auto by ste túto značku určite nemali vynechať.

Tipy na kúpu tej správnej autobatérie

Pokiaľ ide o nákup ideálnej autobatérie, existuje niekoľko tipov, ktoré by ste mali mať na pamäti. Po prvé, uistite sa, že ste si zaobstarali správnu veľkosť a typ autobatérie pre vaše vozidlo. Po druhé, uistite sa, že si zaobstaráte autobatériu s vysokou kapacitou CCA, AH a RC. Po tretie, uistite sa, že ste preskúmali rôzne značky autobatérií a vybrali si takú, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám – pýtajte sa na záruku a tiež na to, ako dlho bola autobatéria u predajcu uskladnená. Tzv. „ležiaky“ nemusia byť úplne najlepšou voľbou.

Údržba autobatérie

Autobatérie sú dnes označované ako bezúdržbové a v princípe si pravidelnú údržbu ani nevyžadujú. Aby sa zabezpečila ich dlhá životnosť, je vhodné venovať autobatérii z času na čas pozornosť. To zahŕňa kontrolu napätia batérie a uistenie sa, že spoje sú čisté a bez korózie. Dôležité je tiež udržiavať batériu čistú a bez nečistôt a úlomkov. Ak autobatéria nefunguje podľa očakávaní, mali by ste ju dať skontrolovať odborníkovi. Ten môže diagnostikovať príčinu problému a odporučiť ďalší postup.

Bežné problémy s autobatériami

Existuje niekoľko bežných problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť s autobatériami. Patrí medzi ne korózia, vybité články a vnútorné skraty. Ku korózii dochádza, keď sú spoje batérie vystavené vlhkosti, zatiaľ čo k vybitým článkom dochádza, keď články batérie nie sú schopné produkovať dostatok energie. Vnútorné skraty vznikajú, keď sú spoje batérie vystavené príliš veľkému prúdu. Medzi časté problémy patrí aj príliš rýchle vybíjanie autobatérie. Vo všeobecnosti platí, že moderným autobatériám škodí ich úplné vybitie, a tak za problémami nemusí byť iba výrobná vada autobatéria, ale aj nevhodné prevádzkové podmienky. Ak plánujete odstaviť auto na dlhšiu dobu, oplatí sa autobatériu odpojiť.

Ak máte problémy s autobatériou, ktorú ste si kúpili iba nedávno, je dôležité, aby ste ju nechali skontrolovať odborníkom.

Kde kúpiť najlacnejšie autobatérie?

Teraz, keď už viete, na čo sa zamerať pri kúpe autobatérie, vás možno zaujíma, kde kúpiť najlacnejšie autobatérie. Najlepšie miesto, kde nájdete lacné autobatérie, sú pochopiteľne e-shopy. Existuje množstvo internetových obchodov, ktoré ponúkajú nízke ceny autobatérií. Výhodné ponuky môžete nájsť aj v špecializovaných obchodoch s autobatériami. Najmä v menších mestách ich však veľa nebude. Kúpa autobatérie je dôležité rozhodnutie a oplatí sa vedieť, ako pre svoje vozidlo vybrať to najlepšie. Nižšie nájdete tie najlepšie ponuky na autobatérie!

Ako kúpiť správnu autobatériu? + tipy na najlacnejšie autobatérie
Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *